Speedway GP 2002

Sæsonen 2002 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Tony RickardssonNummer to: Jason Crump

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Tony Rickardsson
  • Jason Crump
  • Ryan Sullivan
  • Leigh Adams
  • Mikael Karlsson
  • Greg Hancock
  • Tomasz Gollob
  • Mark Loram
  • Billy Hamill
  • Lukas Dryml
20151050110

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

12345678910
Tony Rickardsson2520131325162016258
Jason Crump16161111162513201618
Ryan Sullivan20132525111811111311
Leigh Adams131316131311251175
Mikael Karlsson18718111171318613
Greg Hancock844818201661325
Tomasz Gollob72511208855208
Mark Loram81881813136751
Billy Hamill11117771368187
Lukas Dryml51672011188811
Rune Holta11155671171116
Nicki Pedersen242546825116
Scott Nicholls35844713820
Andreas Jonsson387167543413
Todd Wiltshire118206127224
Krzysztof Cegielski4318688134
Sebastian Ułamek2654332545
Niklas Klingberg5333534632
Carl Stonehewer13521243
Andy Smith4646221211

Bedste gennemsnit

Point plus bonuspoint pr. heat, kørere med mindst en tredjedel af flest heats.

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗