Speedway GP 2007

Sæsonen 2007 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Nicki PedersenNummer to: Leigh Adams

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Nicki Pedersen
  • Leigh Adams
  • Jason Crump
  • Tomasz Gollob
  • Hans Andersen
  • Greg Hancock
  • Scott Nicholls
  • Rune Holta
  • Chris Harris
  • Andreas Jonsson
1412108642111

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

1234567891011
Nicki Pedersen242311161224161919239
Leigh Adams1210211814819229911
Jason Crump1213491511151071315
Tomasz Gollob10391131191421107
Hans Andersen9132012138125339
Greg Hancock191597176535416
Scott Nicholls46479128134168
Rune Holta269551657101610
Chris Harris7159520567584
Andreas Jonsson7551657811620
Wiesław Jaguś14663091211596
Bjarne Pedersen583576788911
Jarosław Hampel8657816116
Matej Zagar57715832466
Antonio Lindbäck3039703051
Fredrik Lindgren147
Krzysztof Kasprzak17
Peter Karlsson58
Kenneth Bjerre10
Grigorij Laguta8

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗