Speedway GP 1997

Sæsonen 1997 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Greg HancockNummer to: Billy Hamill

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Greg Hancock
  • Billy Hamill
  • Tomasz Gollob
  • Tony Rickardsson
  • Mark Loram
  • Brian Andersen
  • Hans Nielsen
  • Jimmy Nilsen
  • Chris Louis
  • Leigh Adams
1210864216

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

123456
Greg Hancock252018122518
Billy Hamill201216202013
Tomasz Gollob18251141816
Tony Rickardsson111814131420
Mark Loram7138161225
Brian Andersen914202548
Hans Nielsen816257712
Jimmy Nilsen1371318911
Chris Louis1241241314
Leigh Adams669939
Sławomir Drabik16262111
Peter Karlsson4113667
Piotr Protasiewicz10110163
Andy Smith094306
Henrik Gustafsson143120
Mikael Karlsson0101102
Simon Wigg302080
Jason Crump8
Joe Screen8
Robert Barth7

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗