Speedway GP 2025

Sæsonen 2025 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Bartosz ZmarzlikNummer to: Brady Kurtz

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Bartosz Zmarzlik
  • Brady Kurtz
  • Dan Bewley
  • Fredrik Lindgren
  • Jack Holder
  • Andzejs Lebedevs
  • Robert Lambert
  • Max Fricke
  • Mikkel Michelsen
  • Jason Doyle
151050110

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

12345678910
Bartosz Zmarzlik2492020202018142018
Brady Kurtz1721719182020202020
Dan Bewley185112072016112014
Fredrik Lindgren1210181416171218611
Jack Holder8201412149912146
Andzejs Lebedevs1712121458161112
Robert Lambert1113311541010510
Max Fricke10841212103884
Mikkel Michelsen46699954108
Jason Doyle353212146129
Anders Thomsen771026112993
Dominik Kubera111424866712
Jan Kvech57973711351
Martin Vaculik628111101237
Kai Huckenbeck11551037145
Michael Jepsen Jensen16
Leon Madsen16
Patryk Dudek16
Maciej Janowski8
Charles Wright61

Bedste gennemsnit

Point plus bonuspoint pr. heat, kørere med mindst en tredjedel af flest heats.

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗