Speedway GP 2017

Sæsonen 2017 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Jason DoyleNummer to: Patryk Dudek

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Jason Doyle
  • Patryk Dudek
  • Tai Woffinden
  • Maciej Janowski
  • Bartosz Zmarzlik
  • Emil Sajfutdinow
  • Matej Zagar
  • Fredrik Lindgren
  • Martin Vaculik
  • Chris Holder
12108642112

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

123456789101112
Jason Doyle12151013151351417181019
Patryk Dudek139161314105131161815
Tai Woffinden813971191418561516
Maciej Janowski61613617171367759
Bartosz Zmarzlik6126871615102121413
Emil Sajfutdinow12613214111011111278
Matej Zagar10110411123715131110
Fredrik Lindgren161656871811119
Martin Vaculik16108101410714559
Chris Holder664117106214973
Piotr Pawlicki77187416946102
Antonio Lindbäck2649871954814
Peter Kildemand183104101086
Greg Hancock11451870
Niels Kristian Iversen9973376
Vaclav Milik13711
Martin Smolinski148426
Max Fricke164
Paweł Przedpełski010
Nicki Pedersen35

Bedste gennemsnit

Point plus bonuspoint pr. heat, kørere med mindst en tredjedel af flest heats.

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗