Speedway GP 2026

Sæsonen 2026 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Robert LambertNummer to: Bartosz Zmarzlik

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Robert Lambert
  • Bartosz Zmarzlik
  • Brady Kurtz
  • Michael Jepsen Jensen
  • Patryk Dudek
  • Leon Madsen
  • Max Fricke
  • Kacper Woryna
  • Jason Doyle
  • Andzejs Lebedevs
151050110

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

12345678910
Robert Lambert146157211820182320
Bartosz Zmarzlik16161416201611201219
Brady Kurtz8181920141416161418
Michael Jepsen Jensen2141118165148149
Patryk Dudek1059511111812814
Leon Madsen1208610101071810
Max Fricke3720128489188
Kacper Woryna20114956914116
Jason Doyle1187112371077
Andzejs Lebedevs596391251152
Anders Thomsen410412204134
Jack Holder91220140
Jan Kvech351097126
Dominik Kubera71038349
Fredrik Lindgren124911
Dan Bewley18013
Nazar Parnitskyi6211421313
Kai Huckenbeck28125
Maciej Janowski11
Kim Nilsson9

Bedste gennemsnit

Point plus bonuspoint pr. heat, kørere med mindst en tredjedel af flest heats.

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗