Speedway GP 2022

Sæsonen 2022 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Bartosz ZmarzlikNummer to: Leon Madsen

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Bartosz Zmarzlik
  • Leon Madsen
  • Maciej Janowski
  • Fredrik Lindgren
  • Robert Lambert
  • Dan Bewley
  • Patryk Dudek
  • Tai Woffinden
  • Martin Vaculik
  • Jason Doyle
151050110

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

12345678910
Bartosz Zmarzlik20121218161812202018
Leon Madsen1218101010141816916
Maciej Janowski1811148271421614
Fredrik Lindgren816616511841811
Robert Lambert1084141151618116
Dan Bewley631112122020729
Patryk Dudek5552014161114102
Tai Woffinden4101811741010145
Martin Vaculik7220618511220
Jason Doyle961649941187
Mikkel Michelsen1614318109912
Jack Holder37796126863
Max Fricke2208218263
Anders Thomsen14195202
Paweł Przedpełski1923433310
Andzejs Lebedevs615410
Rasmus Jensen12
Matej Zagar11
Kacper Woryna8
Mads Hansen7

Bedste gennemsnit

Point plus bonuspoint pr. heat, kørere med mindst en tredjedel af flest heats.

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗