Speedway GP 2023

Sæsonen 2023 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Bartosz ZmarzlikNummer to: Fredrik Lindgren

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Bartosz Zmarzlik
  • Fredrik Lindgren
  • Martin Vaculik
  • Jack Holder
  • Leon Madsen
  • Robert Lambert
  • Dan Bewley
  • Jason Doyle
  • Max Fricke
  • Patryk Dudek
1412108642110

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

12345678910
Bartosz Zmarzlik201614202012201620
Fredrik Lindgren1620115161418141818
Martin Vaculik9122073181620812
Jack Holder81816161110181610
Leon Madsen4818121831022016
Robert Lambert1859101298121411
Dan Bewley101012982098126
Jason Doyle141481814112618
Max Fricke7116371111999
Patryk Dudek61106516410414
Tai Woffinden1293895144
Mikkel Michelsen116524455113
Kim Nilsson22214231171
Maciej Janowski377410273
Anders Thomsen53411670
Andzejs Lebedevs86737
Kai Huckenbeck155
Mads Hansen10
Rasmus Jensen6
Jacob Thorssell6

Bedste gennemsnit

Point plus bonuspoint pr. heat, kørere med mindst en tredjedel af flest heats.

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗