Speedway GP 2015

Sæsonen 2015 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Tai WoffindenNummer to: Greg Hancock

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Tai Woffinden
  • Greg Hancock
  • Nicki Pedersen
  • Niels Kristian Iversen
  • Jason Doyle
  • Matej Zagar
  • Maciej Janowski
  • Chris Holder
  • Peter Kildemand
  • Andreas Jonsson
2520151050112

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

123456789101112
Tai Woffinden517181581711181816812
Greg Hancock5913121097172016821
Nicki Pedersen316159111777137197
Niels Kristian Iversen7681481071011141015
Jason Doyle411778111261181811
Matej Zagar8791061312168477
Maciej Janowski321831281259121111
Chris Holder07618101010894112
Peter Kildemand12831491391113
Andreas Jonsson3129275764101112
Michael Jepsen Jensen510487713102657
Troy Batchelor0764112649532
Chris Harris765545254930
Tomas H Jonasson441777712654
Krzysztof Kasprzak3104400413619
Jarosław Hampel71113
Antonio Lindbäck146
Bartosz Zmarzlik3140
Piotr Pawlicki17
Craig Cook7

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗