Speedway GP 2001

Sæsonen 2001 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Tony RickardssonNummer to: Jason Crump

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Tony Rickardsson
  • Jason Crump
  • Tomasz Gollob
  • Ryan Sullivan
  • Leigh Adams
  • Billy Hamill
  • Mikael Karlsson
  • Todd Wiltshire
  • Mark Loram
  • Niklas Klingberg
2015105016

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

123456
Tony Rickardsson162525202015
Jason Crump52020182525
Tomasz Gollob2518161686
Ryan Sullivan10158151418
Leigh Adams1281810714
Billy Hamill53425168
Mikael Karlsson221251820
Todd Wiltshire141414635
Mark Loram68571216
Niklas Klingberg41615847
Nicki Pedersen1877686
Carl Stonehewer75412612
Greg Hancock86541010
Rune Holta12108155
Peter Karlsson158268
Grzegorz Walasek106144
Henrik Gustafsson2032323
Brian Andersen853412
Matej Ferjan771231
Piotr Protasiewicz461522

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗