Speedway GP 2020

Sæsonen 2020 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Bartosz ZmarzlikNummer to: Tai Woffinden

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Bartosz Zmarzlik
  • Tai Woffinden
  • Fredrik Lindgren
  • Maciej Janowski
  • Leon Madsen
  • Jason Doyle
  • Artem Laguta
  • Emil Sajfutdinow
  • Martin Vaculik
  • Max Fricke
141210864218

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

12345678
Bartosz Zmarzlik1116201220201420
Tai Woffinden1418111018181612
Fredrik Lindgren1614162012141114
Maciej Janowski1820109591818
Leon Madsen1261418911910
Jason Doyle6218161116711
Artem Laguta201285105816
Emil Sajfutdinow1057141410129
Martin Vaculik9312111612105
Max Fricke2104888204
Matej Zagar84963763
Patryk Dudek58217646
Niels Kristian Iversen311644211
Mikkel Michelsen47526332
Antonio Lindbäck11132428
Gleb Chugunov79
Jack Holder57
Anders Thomsen37
Vaclav Milik01
Eduard Krcmar10

Bedste gennemsnit

Point plus bonuspoint pr. heat, kørere med mindst en tredjedel af flest heats.

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗