Speedway GP 2018

Sæsonen 2018 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Tai WoffindenNummer to: Bartosz Zmarzlik

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Tai Woffinden
  • Bartosz Zmarzlik
  • Fredrik Lindgren
  • Maciej Janowski
  • Greg Hancock
  • Artem Laguta
  • Jason Doyle
  • Emil Sajfutdinow
  • Patryk Dudek
  • Matej Zagar
12108642110

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

12345678910
Tai Woffinden1516181616101251615
Bartosz Zmarzlik941013191418121515
Fredrik Lindgren1616715713213911
Maciej Janowski1311518121191096
Greg Hancock8716101231015129
Artem Laguta13812866137420
Jason Doyle5912954917167
Emil Sajfutdinow81511148635811
Patryk Dudek10146610101216
Matej Zagar975761611126
Nicki Pedersen281236156787
Chris Holder105977501075
Martin Vaculik3131018908
Przemysław Pawlicki35511033231
Niels Kristian Iversen4551210
Craig Cook222393450
Vaclav Milik65
Szymon Woźniak8
Krzysztof Kasprzak7
Andreas Jonsson7

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗