Speedway GP 1998

Sæsonen 1998 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Tony RickardssonNummer to: Jimmy Nilsen

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Tony Rickardsson
  • Jimmy Nilsen
  • Tomasz Gollob
  • Hans Nielsen
  • Chris Louis
  • Greg Hancock
  • Ryan Sullivan
  • Jason Crump
  • Billy Hamill
  • Mark Loram
2015105016

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

123456
Tony Rickardsson25251882510
Jimmy Nilsen18208201518
Tomasz Gollob16168181425
Hans Nielsen812257816
Chris Louis158206206
Greg Hancock6101415168
Ryan Sullivan1273161020
Jason Crump33162578
Billy Hamill201861251
Mark Loram67107814
Leigh Adams106441215
Antonin Kasper74151437
Stefan Danno14671057
Henrik Gustafsson8156626
Andy Smith21454612
Brian Andersen57874
Peter Karlsson1818
Armando Castagna153365
Zoltan Adorjan752313
Craig Boyce341145

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗