Speedway GP 2005

Sæsonen 2005 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Tony RickardssonNummer to: Jason Crump

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Tony Rickardsson
  • Jason Crump
  • Leigh Adams
  • Nicki Pedersen
  • Greg Hancock
  • Bjarne Pedersen
  • Tomasz Gollob
  • Andreas Jonsson
  • Scott Nicholls
  • Antonio Lindbäck
1210864219

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

123456789
Tony Rickardsson25202525252518825
Jason Crump18251641216251820
Leigh Adams20139778161116
Nicki Pedersen101620616101095
Greg Hancock1168620781618
Bjarne Pedersen4183183207710
Tomasz Gollob66108699254
Andreas Jonsson8131288201010
Scott Nicholls67894141086
Antonio Lindbäck16838186705
Jarosław Hampel102081856
Hans Andersen2891683558
Lee Richardson5335643206
Ryan Sullivan731315952
Tomasz Chrzanowski442721116
Matej Zagar185
Kenneth Bjerre84
Piotr Protasiewicz11
Niels Kristian Iversen7
Rune Holta6

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗