Speedway GP 2012

Sæsonen 2012 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Chris HolderNummer to: Nicki Pedersen

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Chris Holder
  • Nicki Pedersen
  • Greg Hancock
  • Tomasz Gollob
  • Emil Sajfutdinow
  • Jason Crump
  • Antonio Lindbäck
  • Fredrik Lindgren
  • Andreas Jonsson
  • Hans Andersen
1412108642112

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

123456789101112
Chris Holder419121791761023171115
Nicki Pedersen131019149719101111209
Greg Hancock22912151712101478913
Tomasz Gollob15161263121361021721
Emil Sajfutdinow871012111071912111511
Jason Crump1212201118591068105
Antonio Lindbäck134953661612181119
Fredrik Lindgren886151511951211118
Andreas Jonsson413310891586174
Hans Andersen6563478410565
Martin Vaculik208147612
Chris Harris53631011086526
Bjarne Pedersen7264104532673
Jarosław Hampel1815670633
Peter Ljung465687080562
Kenneth Bjerre48355376
Michael Jepsen Jensen715
Krzysztof Kasprzak134
Tomas H Jonasson115
Bartosz Zmarzlik13

Bedste gennemsnit

Point plus bonuspoint pr. heat, kørere med mindst en tredjedel af flest heats.

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗