Speedway GP 2008

Sæsonen 2008 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Nicki PedersenNummer to: Jason Crump

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Nicki Pedersen
  • Jason Crump
  • Tomasz Gollob
  • Greg Hancock
  • Hans Andersen
  • Leigh Adams
  • Andreas Jonsson
  • Rune Holta
  • Scott Nicholls
  • Fredrik Lindgren
1412108642111

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

1234567891011
Nicki Pedersen171616201122141821613
Jason Crump1081218221712199187
Tomasz Gollob191281941281620921
Greg Hancock8206102013121318915
Hans Andersen146811916207112117
Leigh Adams5209871021991215
Andreas Jonsson12989896108912
Rune Holta5417769546107
Scott Nicholls7277126471087
Fredrik Lindgren772232477059
Bjarne Pedersen47147674173
Niels Kristian Iversen810266791460
Chris Harris665310739504
Krzysztof Kasprzak63534197685
Lukas Dryml92311457348
Jarosław Hampel16
Kenneth Bjerre11
Wiesław Jaguś9
Lubos Tomicek350
Matej Zagar7

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗