Speedway GP 2009

Sæsonen 2009 i Speedway GP: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Jason CrumpNummer to: Tomasz Gollob

Stilling

Titelkampen

Placering i mesterskabet efter hver afdeling, for den endelige top 10.

  • Jason Crump
  • Tomasz Gollob
  • Emil Sajfutdinow
  • Greg Hancock
  • Andreas Jonsson
  • Nicki Pedersen
  • Rune Holta
  • Kenneth Bjerre
  • Fredrik Lindgren
  • Hans Andersen
1412108642111

Point afdeling for afdeling

Mesterskabspoint pr. afdeling (placering og sprintpoint); afdelingens nummer fører til resultaterne.

1234567891011
Jason Crump1422162224101881249
Tomasz Gollob717713916227122311
Emil Sajfutdinow179201471051424118
Greg Hancock10165141420810978
Andreas Jonsson111612756102051212
Nicki Pedersen12913108711101218
Rune Holta381157721519814
Kenneth Bjerre105887151015758
Fredrik Lindgren19293166912666
Hans Andersen66561591445183
Leigh Adams13636311579315
Sebastian Ułamek586886582316
Grzegorz Walasek656716676133
Chris Harris655595814113
Scott Nicholls41156353764
Antonio Lindbäck1710
Niels Kristian Iversen1181
Jarosław Hampel9
Matej Zagar7
Adrian Miedziński6

Bedste gennemsnit

Point plus bonuspoint pr. heat, kørere med mindst en tredjedel af flest heats.

Løb

Speedway GP: program og kalenderabonnement ↗