Speedway GP 2001

Säsongen 2001 i Speedway GP: tabell eller ställning, hur den utvecklades och varje tävling.

Mästare: Tony RickardssonTvåa: Jason Crump

Ställning

Titelstriden

Placering i mästerskapet efter varje deltävling, för slutlig topp 10.

  • Tony Rickardsson
  • Jason Crump
  • Tomasz Gollob
  • Ryan Sullivan
  • Leigh Adams
  • Billy Hamill
  • Mikael Karlsson
  • Todd Wiltshire
  • Mark Loram
  • Niklas Klingberg
2015105016

Poäng deltävling för deltävling

Mästerskapspoäng per deltävling (placering och sprintpoäng); deltävlingens nummer leder till resultaten.

123456
Tony Rickardsson162525202015
Jason Crump52020182525
Tomasz Gollob2518161686
Ryan Sullivan10158151418
Leigh Adams1281810714
Billy Hamill53425168
Mikael Karlsson221251820
Todd Wiltshire141414635
Mark Loram68571216
Niklas Klingberg41615847
Nicki Pedersen1877686
Carl Stonehewer75412612
Greg Hancock86541010
Rune Holta12108155
Peter Karlsson158268
Grzegorz Walasek106144
Henrik Gustafsson2032323
Brian Andersen853412
Matej Ferjan771231
Piotr Protasiewicz461522

Tävlingar

Speedway GP: program och kalenderprenumeration ↗