Speedway GP 2000

Säsongen 2000 i Speedway GP: tabell eller ställning, hur den utvecklades och varje tävling.

Mästare: Mark LoramTvåa: Billy Hamill

Ställning

Titelstriden

Placering i mästerskapet efter varje deltävling, för slutlig topp 10.

  • Mark Loram
  • Billy Hamill
  • Tony Rickardsson
  • Jason Crump
  • Greg Hancock
  • Leigh Adams
  • Tomasz Gollob
  • Todd Wiltshire
  • Ryan Sullivan
  • Chris Louis
141210864216

Poäng deltävling för deltävling

Mästerskapspoäng per deltävling (placering och sprintpoäng); deltävlingens nummer leder till resultaten.

123456
Mark Loram202015181514
Billy Hamill2562051425
Tony Rickardsson14162514718
Jason Crump52512102016
Greg Hancock757122520
Leigh Adams6101615126
Tomasz Gollob151414615
Todd Wiltshire161877312
Ryan Sullivan81282086
Chris Louis18718854
Jimmy Nilsen6155628
Stefan Danno34106180
Mikael Karlsson1284852
Henrik Gustafsson84251010
Peter Karlsson328787
Joe Screen556378
Antonin Kasper765464
Carl Stonehewer1073433
Martin Dugard25
Nicki Pedersen116

Tävlingar

Speedway GP: program och kalenderprenumeration ↗