Speedway GP 2026

Säsongen 2026 i Speedway GP: tabell eller ställning, hur den utvecklades och varje tävling.

Mästare: Robert LambertTvåa: Bartosz Zmarzlik

Ställning

Titelstriden

Placering i mästerskapet efter varje deltävling, för slutlig topp 10.

  • Robert Lambert
  • Bartosz Zmarzlik
  • Brady Kurtz
  • Michael Jepsen Jensen
  • Patryk Dudek
  • Leon Madsen
  • Max Fricke
  • Kacper Woryna
  • Jason Doyle
  • Andzejs Lebedevs
151050110

Poäng deltävling för deltävling

Mästerskapspoäng per deltävling (placering och sprintpoäng); deltävlingens nummer leder till resultaten.

12345678910
Robert Lambert146157211820182320
Bartosz Zmarzlik16161416201611201219
Brady Kurtz8181920141416161418
Michael Jepsen Jensen2141118165148149
Patryk Dudek1059511111812814
Leon Madsen1208610101071810
Max Fricke3720128489188
Kacper Woryna20114956914116
Jason Doyle1187112371077
Andzejs Lebedevs596391251152
Anders Thomsen410412204134
Jack Holder91220140
Jan Kvech351097126
Dominik Kubera71038349
Fredrik Lindgren124911
Dan Bewley18013
Nazar Parnitskyi6211421313
Kai Huckenbeck28125
Maciej Janowski11
Kim Nilsson9

Bästa snitt

Poäng plus bonuspoäng per heat, förare med minst en tredjedel av flest heat.

Tävlingar

Speedway GP: program och kalenderprenumeration ↗