Speedway GP 2016

Säsongen 2016 i Speedway GP: tabell eller ställning, hur den utvecklades och varje tävling.

Mästare: Greg HancockTvåa: Tai Woffinden

Ställning

Titelstriden

Placering i mästerskapet efter varje deltävling, för slutlig topp 10.

  • Greg Hancock
  • Tai Woffinden
  • Bartosz Zmarzlik
  • Chris Holder
  • Jason Doyle
  • Piotr Pawlicki
  • Antonio Lindbäck
  • Niels Kristian Iversen
  • Matej Zagar
  • Maciej Janowski
1412108642111

Poäng deltävling för deltävling

Mästerskapspoäng per deltävling (placering och sprintpoäng); deltävlingens nummer leder till resultaten.

1234567891011
Greg Hancock10141418101711159165
Tai Woffinden1014159158151011815
Bartosz Zmarzlik81071313101413121315
Chris Holder1412135612158131117
Jason Doyle13571712171617190
Piotr Pawlicki84561413101110108
Antonio Lindbäck1010105187464514
Niels Kristian Iversen847113851171512
Matej Zagar414858343151511
Maciej Janowski1010165111262855
Fredrik Lindgren712211281161496
Peter Kildemand156764936624
Nicki Pedersen10410856127
Andreas Jonsson688692076
Chris Harris334101246034
Michael Jepsen Jensen741010
Patryk Dudek8
Martin Smolinski8
Paweł Przedpełski008
Danny King7

Tävlingar

Speedway GP: program och kalenderprenumeration ↗