Speedway GP 2003

Säsongen 2003 i Speedway GP: tabell eller ställning, hur den utvecklades och varje tävling.

Mästare: Nicki PedersenTvåa: Jason Crump

Ställning

Titelstriden

Placering i mästerskapet efter varje deltävling, för slutlig topp 10.

  • Nicki Pedersen
  • Jason Crump
  • Tony Rickardsson
  • Leigh Adams
  • Greg Hancock
  • Tomasz Gollob
  • Scott Nicholls
  • Rune Holta
  • Ryan Sullivan
  • Andreas Jonsson
252015105019

Poäng deltävling för deltävling

Mästerskapspoäng per deltävling (placering och sprintpoäng); deltävlingens nummer leder till resultaten.

123456789
Nicki Pedersen2082516207181820
Jason Crump11520251116252011
Tony Rickardsson251318201362066
Leigh Adams11181311251811118
Greg Hancock816161811136825
Tomasz Gollob168313161182511
Scott Nicholls621311182061313
Rune Holta131111138516813
Ryan Sullivan62578825537
Andreas Jonsson211771313716
Piotr Protasiewicz13686234165
Lukas Dryml1820875
Mikael Max7135138753
Bjarne Pedersen274538418
Tomasz Bajerski41176135212
Lee Richardson71487117
Hans Andersen34111166
Mark Loram574475
Todd Wiltshire255216333
Jason Lyons162832124

Tävlingar

Speedway GP: program och kalenderprenumeration ↗