Speedway GP 2004

Säsongen 2004 i Speedway GP: tabell eller ställning, hur den utvecklades och varje tävling.

Mästare: Jason CrumpTvåa: Tony Rickardsson

Ställning

Titelstriden

Placering i mästerskapet efter varje deltävling, för slutlig topp 10.

  • Jason Crump
  • Tony Rickardsson
  • Greg Hancock
  • Leigh Adams
  • Nicki Pedersen
  • Tomasz Gollob
  • Andreas Jonsson
  • Jarosław Hampel
  • Hans Andersen
  • Bjarne Pedersen
2015105019

Poäng deltävling för deltävling

Mästerskapspoäng per deltävling (placering och sprintpoäng); deltävlingens nummer leder till resultaten.

123456789
Jason Crump20258162520132011
Tony Rickardsson1818188718251825
Greg Hancock1311825181620620
Leigh Adams251311201111111316
Nicki Pedersen13813131613131113
Tomasz Gollob161371161162518
Andreas Jonsson5771320816813
Jarosław Hampel32020666137
Hans Andersen46337251886
Bjarne Pedersen84256881153
Lee Richardson111151857775
Scott Nicholls541111135116
Ryan Sullivan71611544468
Rune Holta68154181611
Piotr Protasiewicz2116755577
Mikael Max636285748
Mark Loram846722342
Jesper B Jensen1152164125
Bohumil Brhel775423211
Kaj Laukkanen113136334

Bästa snitt

Poäng plus bonuspoäng per heat, förare med minst en tredjedel av flest heat.

Tävlingar

Speedway GP: program och kalenderprenumeration ↗