Speedway GP 2009

Säsongen 2009 i Speedway GP: tabell eller ställning, hur den utvecklades och varje tävling.

Mästare: Jason CrumpTvåa: Tomasz Gollob

Ställning

Titelstriden

Placering i mästerskapet efter varje deltävling, för slutlig topp 10.

  • Jason Crump
  • Tomasz Gollob
  • Emil Sajfutdinow
  • Greg Hancock
  • Andreas Jonsson
  • Nicki Pedersen
  • Rune Holta
  • Kenneth Bjerre
  • Fredrik Lindgren
  • Hans Andersen
1412108642111

Poäng deltävling för deltävling

Mästerskapspoäng per deltävling (placering och sprintpoäng); deltävlingens nummer leder till resultaten.

1234567891011
Jason Crump1422162224101881249
Tomasz Gollob717713916227122311
Emil Sajfutdinow179201471051424118
Greg Hancock10165141420810978
Andreas Jonsson111612756102051212
Nicki Pedersen12913108711101218
Rune Holta381157721519814
Kenneth Bjerre105887151015758
Fredrik Lindgren19293166912666
Hans Andersen66561591445183
Leigh Adams13636311579315
Sebastian Ułamek586886582316
Grzegorz Walasek656716676133
Chris Harris655595814113
Scott Nicholls41156353764
Antonio Lindbäck1710
Niels Kristian Iversen1181
Jarosław Hampel9
Matej Zagar7
Adrian Miedziński6

Bästa snitt

Poäng plus bonuspoäng per heat, förare med minst en tredjedel av flest heat.

Tävlingar

Speedway GP: program och kalenderprenumeration ↗