Speedway GP 2008

Säsongen 2008 i Speedway GP: tabell eller ställning, hur den utvecklades och varje tävling.

Mästare: Nicki PedersenTvåa: Jason Crump

Ställning

Titelstriden

Placering i mästerskapet efter varje deltävling, för slutlig topp 10.

  • Nicki Pedersen
  • Jason Crump
  • Tomasz Gollob
  • Greg Hancock
  • Hans Andersen
  • Leigh Adams
  • Andreas Jonsson
  • Rune Holta
  • Scott Nicholls
  • Fredrik Lindgren
1412108642111

Poäng deltävling för deltävling

Mästerskapspoäng per deltävling (placering och sprintpoäng); deltävlingens nummer leder till resultaten.

1234567891011
Nicki Pedersen171616201122141821613
Jason Crump1081218221712199187
Tomasz Gollob191281941281620921
Greg Hancock8206102013121318915
Hans Andersen146811916207112117
Leigh Adams5209871021991215
Andreas Jonsson12989896108912
Rune Holta5417769546107
Scott Nicholls7277126471087
Fredrik Lindgren772232477059
Bjarne Pedersen47147674173
Niels Kristian Iversen810266791460
Chris Harris665310739504
Krzysztof Kasprzak63534197685
Lukas Dryml92311457348
Jarosław Hampel16
Kenneth Bjerre11
Wiesław Jaguś9
Lubos Tomicek350
Matej Zagar7

Tävlingar

Speedway GP: program och kalenderprenumeration ↗