Speedway GP 2024

Säsongen 2024 i Speedway GP: tabell eller ställning, hur den utvecklades och varje tävling.

Mästare: Bartosz ZmarzlikTvåa: Robert Lambert

Ställning

Titelstriden

Placering i mästerskapet efter varje deltävling, för slutlig topp 10.

  • Bartosz Zmarzlik
  • Robert Lambert
  • Fredrik Lindgren
  • Dan Bewley
  • Martin Vaculik
  • Jack Holder
  • Mikkel Michelsen
  • Dominik Kubera
  • Leon Madsen
  • Andzejs Lebedevs
1412108642111

Poäng deltävling för deltävling

Mästerskapspoäng per deltävling (placering och sprintpoäng); deltävlingens nummer leder till resultaten.

1234567891011
Bartosz Zmarzlik141818162018710201820
Robert Lambert12171212163181611207
Fredrik Lindgren167318820161818314
Dan Bewley315105972411161116
Martin Vaculik71462061210207128
Jack Holder2012166149106229
Mikkel Michelsen882011121612140
Dominik Kubera92141411414551010
Leon Madsen10411751497918
Andzejs Lebedevs45491011810144
Max Fricke10185541485
Kai Huckenbeck1195231123843
Szymon Woźniak6108871011412
Maciej Janowski18912166
Jan Kvech541328526511
Jason Doyle18209
Patryk Dudek1212
Tai Woffinden187142
Rasmus Jensen9
Kim Nilsson161

Bästa snitt

Poäng plus bonuspoäng per heat, förare med minst en tredjedel av flest heat.

Tävlingar

Speedway GP: program och kalenderprenumeration ↗