Speedway GP 2025

Säsongen 2025 i Speedway GP: tabell eller ställning, hur den utvecklades och varje tävling.

Mästare: Bartosz ZmarzlikTvåa: Brady Kurtz

Ställning

Titelstriden

Placering i mästerskapet efter varje deltävling, för slutlig topp 10.

  • Bartosz Zmarzlik
  • Brady Kurtz
  • Dan Bewley
  • Fredrik Lindgren
  • Jack Holder
  • Andzejs Lebedevs
  • Robert Lambert
  • Max Fricke
  • Mikkel Michelsen
  • Jason Doyle
151050110

Poäng deltävling för deltävling

Mästerskapspoäng per deltävling (placering och sprintpoäng); deltävlingens nummer leder till resultaten.

12345678910
Bartosz Zmarzlik2492020202018142018
Brady Kurtz1721719182020202020
Dan Bewley185112072016112014
Fredrik Lindgren1210181416171218611
Jack Holder8201412149912146
Andzejs Lebedevs1712121458161112
Robert Lambert1113311541010510
Max Fricke10841212103884
Mikkel Michelsen46699954108
Jason Doyle353212146129
Anders Thomsen771026112993
Dominik Kubera111424866712
Jan Kvech57973711351
Martin Vaculik628111101237
Kai Huckenbeck11551037145
Michael Jepsen Jensen16
Leon Madsen16
Patryk Dudek16
Maciej Janowski8
Charles Wright61

Bästa snitt

Poäng plus bonuspoäng per heat, förare med minst en tredjedel av flest heat.

Tävlingar

Speedway GP: program och kalenderprenumeration ↗