Speedway GP 2014

Säsongen 2014 i Speedway GP: tabell eller ställning, hur den utvecklades och varje tävling.

Mästare: Greg HancockTvåa: Krzysztof Kasprzak

Ställning

Titelstriden

Placering i mästerskapet efter varje deltävling, för slutlig topp 10.

  • Greg Hancock
  • Krzysztof Kasprzak
  • Nicki Pedersen
  • Tai Woffinden
  • Matej Zagar
  • Andreas Jonsson
  • Chris Holder
  • Jarosław Hampel
  • Troy Batchelor
  • Fredrik Lindgren
1412108642112

Poäng deltävling för deltävling

Mästerskapspoäng per deltävling (placering och sprintpoäng); deltävlingens nummer leder till resultaten.

123456789101112
Greg Hancock61612121611141691513
Krzysztof Kasprzak1718707101716121117
Nicki Pedersen195101011581878614
Tai Woffinden751618179188779
Matej Zagar65151610769166125
Andreas Jonsson7107746864151217
Chris Holder1111108156910137
Jarosław Hampel81472131054032111
Troy Batchelor441035203891366
Fredrik Lindgren135128541066993
Niels Kristian Iversen61061311161276
Martin Smolinski1579635865674
Kenneth Bjerre11434103411101018
Darcy Ward5168166915
Chris Harris024653636544
Michael Jepsen Jensen8914740
Peter Kildemand1518
Bartosz Zmarzlik17
Adrian Miedziński59
Kasts Puodzuks10

Bästa snitt

Poäng plus bonuspoäng per heat, förare med minst en tredjedel av flest heat.

Tävlingar

Speedway GP: program och kalenderprenumeration ↗