Speedway GP 2018

Säsongen 2018 i Speedway GP: tabell eller ställning, hur den utvecklades och varje tävling.

Mästare: Tai WoffindenTvåa: Bartosz Zmarzlik

Ställning

Titelstriden

Placering i mästerskapet efter varje deltävling, för slutlig topp 10.

  • Tai Woffinden
  • Bartosz Zmarzlik
  • Fredrik Lindgren
  • Maciej Janowski
  • Greg Hancock
  • Artem Laguta
  • Jason Doyle
  • Emil Sajfutdinow
  • Patryk Dudek
  • Matej Zagar
12108642110

Poäng deltävling för deltävling

Mästerskapspoäng per deltävling (placering och sprintpoäng); deltävlingens nummer leder till resultaten.

12345678910
Tai Woffinden1516181616101251615
Bartosz Zmarzlik941013191418121515
Fredrik Lindgren1616715713213911
Maciej Janowski1311518121191096
Greg Hancock8716101231015129
Artem Laguta13812866137420
Jason Doyle5912954917167
Emil Sajfutdinow81511148635811
Patryk Dudek10146610101216
Matej Zagar975761611126
Nicki Pedersen281236156787
Chris Holder105977501075
Martin Vaculik3131018908
Przemysław Pawlicki35511033231
Niels Kristian Iversen4551210
Craig Cook222393450
Vaclav Milik65
Szymon Woźniak8
Krzysztof Kasprzak7
Andreas Jonsson7

Tävlingar

Speedway GP: program och kalenderprenumeration ↗