Speedway GP 2015

Säsongen 2015 i Speedway GP: tabell eller ställning, hur den utvecklades och varje tävling.

Mästare: Tai WoffindenTvåa: Greg Hancock

Ställning

Titelstriden

Placering i mästerskapet efter varje deltävling, för slutlig topp 10.

  • Tai Woffinden
  • Greg Hancock
  • Nicki Pedersen
  • Niels Kristian Iversen
  • Jason Doyle
  • Matej Zagar
  • Maciej Janowski
  • Chris Holder
  • Peter Kildemand
  • Andreas Jonsson
2520151050112

Poäng deltävling för deltävling

Mästerskapspoäng per deltävling (placering och sprintpoäng); deltävlingens nummer leder till resultaten.

123456789101112
Tai Woffinden517181581711181816812
Greg Hancock5913121097172016821
Nicki Pedersen316159111777137197
Niels Kristian Iversen7681481071011141015
Jason Doyle411778111261181811
Matej Zagar8791061312168477
Maciej Janowski321831281259121111
Chris Holder07618101010894112
Peter Kildemand12831491391113
Andreas Jonsson3129275764101112
Michael Jepsen Jensen510487713102657
Troy Batchelor0764112649532
Chris Harris765545254930
Tomas H Jonasson441777712654
Krzysztof Kasprzak3104400413619
Jarosław Hampel71113
Antonio Lindbäck146
Bartosz Zmarzlik3140
Piotr Pawlicki17
Craig Cook7

Tävlingar

Speedway GP: program och kalenderprenumeration ↗