Metal Speedway Ligaen 2024

Säsongen 2024 i Metal Speedway Ligaen: tabell eller ställning, hur den utvecklades och varje tävling.

Mästare: Slangerup SpeedwayTvåa: Holsted Tigers

Tabell

Beräknad från matchresultaten: 2 poäng för vinst, 1 för oavgjort; utan bonuspoäng och slutspel.

Pl.KlubbMVOF+/-P
1Holsted Tigers12903+2418
2Slangerup Speedway12804+2816
3Team Fjelsted12804+1616
4GSK Liga12705+7014
5Esbjerg Vikings12408+118
6SES – Sønderjylland Elite Speedway12309-536
7Region Varde Elitesport12309-966

Tabellplacering efter varje omgång

Från matchresultaten (2 poäng för vinst, 1 för oavgjort).

  • SES
  • HLT
  • TFJ
  • EVK
  • GSK
  • SSK
  • RVE
7654321146

Resultat

Hemmalaget i raderna; blått hemmavinst, rött bortavinst.

Bästa snitt

Poäng plus bonuspoäng per heat, förare med minst en tredjedel av flest heat.

Hemmafördel

Hemmalagen vann 30, spelade 0 oavgjorda och förlorade 12 matcher, i snitt med +5.4 poäng.

Största vändningar

Tävlingar

Metal Speedway Ligaen: program och kalenderprenumeration ↗