Metal Speedway Ligaen 2024

Sæsonen 2024 i Metal Speedway Ligaen: stilling, hvordan den udviklede sig, og hvert løb.

Mester: Slangerup SpeedwayNummer to: Holsted Tigers

Stilling

Beregnet ud fra kampresultaterne: 2 point for en sejr, 1 for uafgjort; uden bonuspoint og slutspil.

Pl.KlubKVUT+/-P
1Holsted Tigers12903+2418
2Slangerup Speedway12804+2816
3Team Fjelsted12804+1616
4GSK Liga12705+7014
5Esbjerg Vikings12408+118
6SES – Sønderjylland Elite Speedway12309-536
7Region Varde Elitesport12309-966

Placering efter hver runde

Ud fra kampresultaterne (2 point for en sejr, 1 for uafgjort).

  • SES
  • HLT
  • TFJ
  • EVK
  • GSK
  • SSK
  • RVE
7654321146

Resultater

Hjemmeholdet i rækkerne; blå en hjemmesejr, rød en udesejr.

Bedste gennemsnit

Point plus bonuspoint pr. heat, kørere med mindst en tredjedel af flest heats.

Hjemmebanefordel

Hjemmeholdene vandt 30, spillede 0 uafgjort og tabte 12 kampe, i gennemsnit med +5.4 point.

Største comebacks

Løb

Metal Speedway Ligaen: program og kalenderabonnement ↗