2026 Sportlab Cosmetics FIM SGP2 of Poland - Lodz

Speedway GP2 · fredag 31 juli 2026 · Moto Arena Łódź, Lodz

Resultat

  1. 1Mikkel Andersen20
  2. 2Maksymilian Pawełczak18
  3. 3Nicolai Heiselberg16
  4. 4Beau Bailey14
  5. 5Slater Lightcap12
  6. 6William Cairns11
  7. 7Adam Bubba Bednar10
  8. 8William Drejer9
  9. 9Villads Nagel8
  10. 10Mitchell McDiarmid7
  11. 11Kevin Małkiewicz6
  12. 12Rasmus Karlsson5
  13. 13Antoni Mencel4
  14. 14Janek Konzack3
  15. 15Kacper Halkiewicz2
  16. 16Antoni Kawczyński1
  17. 17Sven Cerjak0
  18. 18Radosław Kowalski0

Heat för heat

Heat 2
Heat 6
Heat 8
Heat 9
Heat 10
Heat 14
Heat 15
Heat 17
Semifinal 1
Semifinal 2

Förhållanden

Vädret vid banan från start till slut på tävlingen.

Himmel
Halvklart
Regional uppskattning (Meteostat)
Temperatur
32 → 26 °C
Uppmätt · Lodz, 4 km bort
Vind
2 km/h N
byar upp till 24 km/h
Uppmätt · Lodz, 4 km bort
Regn under tävlingen
0 mm
Regional uppskattning (Meteostat)
Regn under 24 timmar innan
0 mm
Regional uppskattning (Meteostat)
Luftfuktighet
48 %
Uppmätt · Lodz, 4 km bort

Väderdata (sammanfattade): Meteostat och dess datakällor, CC BY 4.0

Förväntan före tävlingen

Heatpoäng modellen väntade sig av varje förare före tävlingen (Elo-ratingar, tre motståndare på tävlingens snitt), mot vad de tog.

FörareheatVäntatTagna±
Slater Lightcap10-11.016+27.0
Mitchell McDiarmid10-11.914+25.9
Maksymilian Pawełczak104.530+25.5
William Cairns10-10.414+24.4
Beau Bailey10-1.622+23.6
Janek Konzack10-14.68+22.6
Adam Bubba Bednar10-4.616+20.6
Antoni Mencel10-10.010+20.0
William Drejer10-7.912+19.9
Nicolai Heiselberg10-1.818+19.8
Rasmus Karlsson10-8.710+18.7
Mikkel Andersen101.920+18.1
Kacper Halkiewicz4-6.06+12.0
Sven Cerjak8-8.22+10.2
Villads Nagel108.418+9.6
Kevin Małkiewicz104.812+7.2
Antoni Kawczyński6-2.44+6.4
Radosław Kowalski2-0.52+2.5

Bana & startspår

Heattider

Snabbaste varv i varje heat (officiell tidtagning), fyra heat per rad: mörkare är snabbare. Till höger radens snitt och ändringen från första raden – så syns hur banan blev snabbare eller långsammare.

långsammare 14.6414.03 snabbare

Startspår

En remsa per spår, inifrån och ut, över samma heat: staplarna är poängen från spåret i varje heat (0–3), den heldragna linjen snittet av de fyra senaste heaten, den streckade trenden under tävlingen.

Poäng i heatetSnitt av de 4 senaste heatenTrend under tävlingen

Inner mot ytter

Heat för heat poängen från de inre spåren minus de yttre, viktade efter spårets läge: innersta och yttersta spåret räknas fullt, de två mittersta en tredjedel. Staplar åt vänster: inner tog mer, åt höger: ytter – som på banan. Med snittet av de fyra senaste heaten och trenden under tävlingen.

inner 1 + 2 81.3:60.7 ytter 3 + 4
Trend ◀ +2.09 mot innerspåren
Skillnad, snitt av de 4 senaste heatenTrend under tävlingen
Fullständiga resultat hos källan(opens in a new tab)