Esbjerg Vikings vs GSK Liga

Metal Speedway Ligaen · onsdag 20 maj 2026 · Granly Speedway Arena, Esbjerg

Resultat

EVK 52 : 32 GSK
EVK
GSK

Heat för heat

Heat 156.40 s4:2
Heat 257.10 s5:1
Heat 356.40 s5:1
Heat 457.20 s3:3
Heat 556.60 s5:1
Heat 657.40 s2:4
Heat 757.70 s5:1
Heat 857.70 s3:3
Heat 957.80 s5:1
Heat 1058.40 s3:3
Heat 113:3
Heat 1258.20 s2:4
Heat 1357.80 s4:2
Heat 1458.00 s3:3

Förhållanden

Vädret vid banan från start till slut på tävlingen.

Himmel
Mulet
Regional uppskattning (Meteostat)
Temperatur
13 → 12 °C
Uppmätt · Esbjerg, 2 km bort
Vind
10 km/h SW
byar upp till 35 km/h
Uppmätt · Esbjerg, 2 km bort
Regn under tävlingen
0,1 mm
Regional uppskattning (Meteostat)
Regn under 24 timmar innan
2,1 mm
Regional uppskattning (Meteostat)
Luftfuktighet
85 %
Uppmätt · Esbjerg, 2 km bort

Väderdata (sammanfattade): Meteostat och dess datakällor, CC BY 4.0

Matchen i faser

Varje lags poäng i varje fas av programmet, från de första heaten och nedåt, och balansen: vem vann fasen och med hur mycket.

PoängBalans
1–4177+10−10
5–7126+6−6
8–10117+4−4
11–139900
143300
EVKGSKEVKGSK

Matchen heat för heat

Löpande poängskillnad (hemma − borta) efter varje heat och hemmalagets vinstchans med den ledningen i andra matcher.

  • Ledning EVK
5101520114
HeatLedningHemmalagets vinstchans
1+279 %
2+689 %
3+1098 %
4+1098 %
5+14100 %
6+1299 %
7+16100 %
8+16100 %
9+20100 %
10+20100 %
11+20100 %
12+18100 %
13+20100 %
14+20100 %

Förväntan före tävlingen

Heatpoäng modellen väntade sig av varje förare före tävlingen (Elo-ratingar, tre motståndare på tävlingens snitt), mot vad de tog.

FörareheatVäntatTagna±
Jason Doyle611.317+5.7
Niels Kristian Iversen67.211+3.8
Luke Becker67.610+2.4
Matias Nielsen67.710+2.3
Jacob Bølcho42.54+1.5
Villads Nagel711.012+1.0
Andreas Olsen10.80-0.8
Tim Sörensen710.58-2.5
Mathias Pollestad712.88-4.8
Przemysław Pawlicki612.64-8.6

Bana & startspår

Heattider

Segrartid i varje heat, fyra heat per rad: mörkare är snabbare. Till höger radens snitt och ändringen från första raden – så syns hur banan blev snabbare eller långsammare.

långsammare 58.4056.40 snabbare

Startspår

En remsa per spår, inifrån och ut, över samma heat: staplarna är poängen från spåret i varje heat (0–3), den heldragna linjen snittet av de fyra senaste heaten, den streckade trenden under tävlingen.

Poäng i heatetSnitt av de 4 senaste heatenTrend under tävlingen

Inner mot ytter

Heat för heat poängen från de inre spåren minus de yttre, viktade efter spårets läge: innersta och yttersta spåret räknas fullt, de två mittersta en tredjedel. Staplar åt vänster: inner tog mer, åt höger: ytter – som på banan. Med snittet av de fyra senaste heaten och trenden under tävlingen.

inner 1 + 2 33.0:17.3 ytter 3 + 4
Trend ◀ +0.99 mot innerspåren
Skillnad, snitt av de 4 senaste heatenTrend under tävlingen
Fullständiga resultat hos källan(opens in a new tab)