Team Fjelsted vs Holsted Tigers

Metal Speedway Ligaen · onsdag 23 april 2025 · Fjelsted Speedway Center, Harndrup

Resultat

TFJ 39 : 45 HLT
TFJ
HLT

Heat för heat

Heat 156.90 s4:2
Heat 257.20 s3:3
Heat 358.60 s1:5
Heat 458.50 s3:3
Heat 558.50 s4:2
Heat 658.40 s5:1
Heat 759.10 s4:2
Heat 858.90 s3:3
Heat 959.30 s5:1
Heat 1059.40 s2:4
Heat 1160.20 s2:4
Heat 1259.30 s1:5
Heat 1358.90 s1:5
Heat 141:5

Förhållanden

Vädret vid banan från start till slut på tävlingen.

Himmel
Klart → Halvklart
Regional uppskattning (Meteostat)
Temperatur
12 → 9 °C
Uppmätt · Odense / Beldringe, 20 km bort
Vind
9 km/h NE
byar upp till 19 km/h
Uppmätt · Odense / Beldringe, 20 km bort
Regn under tävlingen
0 mm
Regional uppskattning (Meteostat)
Regn under 24 timmar innan
0 mm
Regional uppskattning (Meteostat)
Luftfuktighet
71 %
Uppmätt · Odense / Beldringe, 20 km bort

Väderdata (sammanfattade): Meteostat och dess datakällor, CC BY 4.0

Matchen i faser

Varje lags poäng i varje fas av programmet, från de första heaten och nedåt, och balansen: vem vann fasen och med hur mycket.

PoängBalans
1–41113−2+2
5–7135+8−8
8–10108+2−2
11–13414−10+10
1415−4+4
TFJHLTTFJHLT

Matchen heat för heat

Löpande poängskillnad (hemma − borta) efter varje heat och hemmalagets vinstchans med den ledningen i andra matcher.

  • Ledning TFJ
-50510114
HeatLedningHemmalagets vinstchans
1+279 %
2+277 %
3-247 %
4-246 %
5064 %
6+482 %
7+690 %
8+690 %
9+1097 %
10+895 %
11+692 %
12+273 %
13-233 %
14-60 %

Förväntan före tävlingen

Heatpoäng modellen väntade sig av varje förare före tävlingen (Elo-ratingar, tre motståndare på tävlingens snitt), mot vad de tog.

FörareheatVäntatTagna±
Bastian Pedersen65.915+9.1
Benjamin Basso67.011+4.0
Timo Lahti69.410+0.6
Nicki Pedersen613.113-0.1
Jacob Thorssell711.411-0.4
Kevin Juhl Pedersen32.82-0.8
Frederik Jakobsen610.39-1.3
Rune Thorst43.42-1.4
Rasmus Jensen610.27-3.2
Mateusz Cierniak610.64-6.6

Bana & startspår

Heattider

Segrartid i varje heat, fyra heat per rad: mörkare är snabbare. Till höger radens snitt och ändringen från första raden – så syns hur banan blev snabbare eller långsammare.

långsammare 60.2056.90 snabbare

Startspår

En remsa per spår, inifrån och ut, över samma heat: staplarna är poängen från spåret i varje heat (0–3), den heldragna linjen snittet av de fyra senaste heaten, den streckade trenden under tävlingen.

Poäng i heatetSnitt av de 4 senaste heatenTrend under tävlingen

Inner mot ytter

Heat för heat poängen från de inre spåren minus de yttre, viktade efter spårets läge: innersta och yttersta spåret räknas fullt, de två mittersta en tredjedel. Staplar åt vänster: inner tog mer, åt höger: ytter – som på banan. Med snittet av de fyra senaste heaten och trenden under tävlingen.

inner 1 + 2 23.3:18.7 ytter 3 + 4
Trend ▶ −0.31
Skillnad, snitt av de 4 senaste heatenTrend under tävlingen
Fullständiga resultat hos källan(opens in a new tab)