2026 Sportlab Cosmetics FIM SGP2 of Poland - Lodz

Speedway GP2 · fredag den 31. juli 2026 · Moto Arena Łódź, Lodz

Resultater

  1. 1Mikkel Andersen20
  2. 2Maksymilian Pawełczak18
  3. 3Nicolai Heiselberg16
  4. 4Beau Bailey14
  5. 5Slater Lightcap12
  6. 6William Cairns11
  7. 7Adam Bubba Bednar10
  8. 8William Drejer9
  9. 9Villads Nagel8
  10. 10Mitchell McDiarmid7
  11. 11Kevin Małkiewicz6
  12. 12Rasmus Karlsson5
  13. 13Antoni Mencel4
  14. 14Janek Konzack3
  15. 15Kacper Halkiewicz2
  16. 16Antoni Kawczyński1
  17. 17Sven Cerjak0
  18. 18Radosław Kowalski0

Heat for heat

Heat 2
Heat 6
Heat 8
Heat 9
Heat 10
Heat 14
Heat 15
Heat 17
Semifinale 1
Semifinale 2

Forhold

Vejret ved banen fra start til slut på løbet.

Himmel
Delvis skyet
Regionalt estimat (Meteostat)
Temperatur
32 → 26 °C
Målt · Lodz, 4 km væk
Vind
2 km/h N
vindstød op til 24 km/h
Målt · Lodz, 4 km væk
Regn under løbet
0 mm
Regionalt estimat (Meteostat)
Regn i de 24 timer før
0 mm
Regionalt estimat (Meteostat)
Luftfugtighed
48 %
Målt · Lodz, 4 km væk

Vejrdata (sammenfattet): Meteostat og dets datakilder, CC BY 4.0

Forventning før løbet

Heatpoint modellen forventede af hver kører før løbet (Elo-ratings, tre modstandere på løbets gennemsnit), mod hvad de scorede.

KørerheatsForventetScoret±
Slater Lightcap10-11.016+27.0
Mitchell McDiarmid10-11.914+25.9
Maksymilian Pawełczak104.530+25.5
William Cairns10-10.414+24.4
Beau Bailey10-1.622+23.6
Janek Konzack10-14.68+22.6
Adam Bubba Bednar10-4.616+20.6
Antoni Mencel10-10.010+20.0
William Drejer10-7.912+19.9
Nicolai Heiselberg10-1.818+19.8
Rasmus Karlsson10-8.710+18.7
Mikkel Andersen101.920+18.1
Kacper Halkiewicz4-6.06+12.0
Sven Cerjak8-8.22+10.2
Villads Nagel108.418+9.6
Kevin Małkiewicz104.812+7.2
Antoni Kawczyński6-2.44+6.4
Radosław Kowalski2-0.52+2.5

Bane & startspor

Heattider

Hurtigste omgang i hvert heat (officiel tidtagning), fire heats pr. række: mørkere er hurtigere. Til højre rækkens gennemsnit og ændringen fra første række – så ses det, hvordan banen blev hurtigere eller langsommere.

langsommere 14.6414.03 hurtigere

Startspor

Én stribe pr. spor, inderst til yderst, over de samme heats: søjlerne er pointene fra sporet i hvert heat (0–3), den fulde linje gennemsnittet af de sidste fire heats, den stiplede tendensen gennem løbet.

Point i heatetGennemsnit af de sidste 4 heatsTendens gennem løbet

Inderst mod yderst

Heat for heat pointene fra de inderste spor minus de yderste, vægtet efter sporets placering: inderste og yderste spor tæller fuldt, de to midterste en tredjedel. Søjler mod venstre: inderst scorede mest, mod højre: yderst – som på banen. Med gennemsnittet af de sidste fire heats og tendensen gennem løbet.

inderst 1 + 2 81.3:60.7 yderst 3 + 4
Tendens ◀ +2.09 mod inderbanen
Forskel, gennemsnit af de sidste 4 heatsTendens gennem løbet
Fulde resultater hos kilden(opens in a new tab)