Esbjerg Vikings vs GSK Liga

Metal Speedway Ligaen · onsdag den 20. maj 2026 · Granly Speedway Arena, Esbjerg

Resultater

EVK 52 : 32 GSK
EVK
GSK

Heat for heat

Heat 156.40 s4:2
Heat 257.10 s5:1
Heat 356.40 s5:1
Heat 457.20 s3:3
Heat 556.60 s5:1
Heat 657.40 s2:4
Heat 757.70 s5:1
Heat 857.70 s3:3
Heat 957.80 s5:1
Heat 1058.40 s3:3
Heat 113:3
Heat 1258.20 s2:4
Heat 1357.80 s4:2
Heat 1458.00 s3:3

Forhold

Vejret ved banen fra start til slut på løbet.

Himmel
Skyet
Regionalt estimat (Meteostat)
Temperatur
13 → 12 °C
Målt · Esbjerg, 2 km væk
Vind
10 km/h SW
vindstød op til 35 km/h
Målt · Esbjerg, 2 km væk
Regn under løbet
0,1 mm
Regionalt estimat (Meteostat)
Regn i de 24 timer før
2,1 mm
Regionalt estimat (Meteostat)
Luftfugtighed
85 %
Målt · Esbjerg, 2 km væk

Vejrdata (sammenfattet): Meteostat og dets datakilder, CC BY 4.0

Matchen i faser

Hvert holds point i hver fase af programmet, fra de første heats og nedad, og balancen: hvem vandt fasen og med hvor meget.

PointBalance
1–4177+10−10
5–7126+6−6
8–10117+4−4
11–139900
143300
EVKGSKEVKGSK

Kampen heat for heat

Løbende pointforskel (hjemme − ude) efter hvert heat og hjemmeholdets vinderchance med den føring i andre kampe.

  • Føring EVK
5101520114
HeatFøringHjemmeholdets vinderchance
1+279 %
2+689 %
3+1098 %
4+1098 %
5+14100 %
6+1299 %
7+16100 %
8+16100 %
9+20100 %
10+20100 %
11+20100 %
12+18100 %
13+20100 %
14+20100 %

Forventning før løbet

Heatpoint modellen forventede af hver kører før løbet (Elo-ratings, tre modstandere på løbets gennemsnit), mod hvad de scorede.

KørerheatsForventetScoret±
Jason Doyle611.317+5.7
Niels Kristian Iversen67.211+3.8
Luke Becker67.610+2.4
Matias Nielsen67.710+2.3
Jacob Bølcho42.54+1.5
Villads Nagel711.012+1.0
Andreas Olsen10.80-0.8
Tim Sörensen710.58-2.5
Mathias Pollestad712.88-4.8
Przemysław Pawlicki612.64-8.6

Bane & startspor

Heattider

Vindertid i hvert heat, fire heats pr. række: mørkere er hurtigere. Til højre rækkens gennemsnit og ændringen fra første række – så ses det, hvordan banen blev hurtigere eller langsommere.

langsommere 58.4056.40 hurtigere

Startspor

Én stribe pr. spor, inderst til yderst, over de samme heats: søjlerne er pointene fra sporet i hvert heat (0–3), den fulde linje gennemsnittet af de sidste fire heats, den stiplede tendensen gennem løbet.

Point i heatetGennemsnit af de sidste 4 heatsTendens gennem løbet

Inderst mod yderst

Heat for heat pointene fra de inderste spor minus de yderste, vægtet efter sporets placering: inderste og yderste spor tæller fuldt, de to midterste en tredjedel. Søjler mod venstre: inderst scorede mest, mod højre: yderst – som på banen. Med gennemsnittet af de sidste fire heats og tendensen gennem løbet.

inderst 1 + 2 33.0:17.3 yderst 3 + 4
Tendens ◀ +0.99 mod inderbanen
Forskel, gennemsnit af de sidste 4 heatsTendens gennem løbet
Fulde resultater hos kilden(opens in a new tab)