Team Fjelsted vs Holsted Tigers

Metal Speedway Ligaen · onsdag den 23. april 2025 · Fjelsted Speedway Center, Harndrup

Resultater

TFJ 39 : 45 HLT
TFJ
HLT

Heat for heat

Heat 156.90 s4:2
Heat 257.20 s3:3
Heat 358.60 s1:5
Heat 458.50 s3:3
Heat 558.50 s4:2
Heat 658.40 s5:1
Heat 759.10 s4:2
Heat 858.90 s3:3
Heat 959.30 s5:1
Heat 1059.40 s2:4
Heat 1160.20 s2:4
Heat 1259.30 s1:5
Heat 1358.90 s1:5
Heat 141:5

Forhold

Vejret ved banen fra start til slut på løbet.

Himmel
Klart → Delvis skyet
Regionalt estimat (Meteostat)
Temperatur
12 → 9 °C
Målt · Odense / Beldringe, 20 km væk
Vind
9 km/h NE
vindstød op til 19 km/h
Målt · Odense / Beldringe, 20 km væk
Regn under løbet
0 mm
Regionalt estimat (Meteostat)
Regn i de 24 timer før
0 mm
Regionalt estimat (Meteostat)
Luftfugtighed
71 %
Målt · Odense / Beldringe, 20 km væk

Vejrdata (sammenfattet): Meteostat og dets datakilder, CC BY 4.0

Matchen i faser

Hvert holds point i hver fase af programmet, fra de første heats og nedad, og balancen: hvem vandt fasen og med hvor meget.

PointBalance
1–41113−2+2
5–7135+8−8
8–10108+2−2
11–13414−10+10
1415−4+4
TFJHLTTFJHLT

Kampen heat for heat

Løbende pointforskel (hjemme − ude) efter hvert heat og hjemmeholdets vinderchance med den føring i andre kampe.

  • Føring TFJ
-50510114
HeatFøringHjemmeholdets vinderchance
1+279 %
2+277 %
3-247 %
4-246 %
5064 %
6+482 %
7+690 %
8+690 %
9+1097 %
10+895 %
11+692 %
12+273 %
13-233 %
14-60 %

Forventning før løbet

Heatpoint modellen forventede af hver kører før løbet (Elo-ratings, tre modstandere på løbets gennemsnit), mod hvad de scorede.

KørerheatsForventetScoret±
Bastian Pedersen65.915+9.1
Benjamin Basso67.011+4.0
Timo Lahti69.410+0.6
Nicki Pedersen613.113-0.1
Jacob Thorssell711.411-0.4
Kevin Juhl Pedersen32.82-0.8
Frederik Jakobsen610.39-1.3
Rune Thorst43.42-1.4
Rasmus Jensen610.27-3.2
Mateusz Cierniak610.64-6.6

Bane & startspor

Heattider

Vindertid i hvert heat, fire heats pr. række: mørkere er hurtigere. Til højre rækkens gennemsnit og ændringen fra første række – så ses det, hvordan banen blev hurtigere eller langsommere.

langsommere 60.2056.90 hurtigere

Startspor

Én stribe pr. spor, inderst til yderst, over de samme heats: søjlerne er pointene fra sporet i hvert heat (0–3), den fulde linje gennemsnittet af de sidste fire heats, den stiplede tendensen gennem løbet.

Point i heatetGennemsnit af de sidste 4 heatsTendens gennem løbet

Inderst mod yderst

Heat for heat pointene fra de inderste spor minus de yderste, vægtet efter sporets placering: inderste og yderste spor tæller fuldt, de to midterste en tredjedel. Søjler mod venstre: inderst scorede mest, mod højre: yderst – som på banen. Med gennemsnittet af de sidste fire heats og tendensen gennem løbet.

inderst 1 + 2 23.3:18.7 yderst 3 + 4
Tendens ▶ −0.31
Forskel, gennemsnit af de sidste 4 heatsTendens gennem løbet
Fulde resultater hos kilden(opens in a new tab)